Knjigograd – moguće je živjeti od knjiga!
Svaki ‘knjiški moljac’ barem se jednom u životu zapitao: „Je li moguće živjeti od knjiga?“. Junakinja naše današnje priče Dajana Jurakić Milovac je dokazala da je to itekako moguće – kroz svoj obrt Knjigograd bavi se recenziranjem knjiga iz brojnih naklada, kao i kreiranjem sadržaja za društvene mreže.
Moje ime je Dajana Jurakić Milovac, imam 33 godine, u sretnom sam braku i majka sam trogodišnjih blizanki. Živim i radim u Zagrebu, završila sam Ekonomski fakultet i kao magistra ekonomije niz godina sam radila u struci. Nikada ne žalim zbog struke koju sam odabrala, no moram priznati da sam nekako u sebi uvijek znala da to nije ono što želim raditi do svoje starosti.
Iako sam dobro napredovala u svojoj karijeri i kroz par godina postala voditelj nabave u jednom poznatom hrvatskom web shopu, nedavno sam odlučila priznati samoj sebi kako posao od 9 do 5 nije za mene. Uvijek sam sanjala o tome da moj posao bude vezan uz knjige i na ovaj sam način spojila ugodno s korisnim!“.
Sve je počelo kao hobi – Dajana od 2017. godine na svom blogu Knjigograd objavljuje osvrte o pročitanim knjigama, kao i na društvenim mrežama Facebooku i Instagramu:
Zahvaljujući blogu otvorilo se nekoliko vrlo zanimljivih ponuda od strane par izdavačkih kuća, malo-pomalo počela sam raditi kao vanjski suradnik i evo, Knjigograd je nedavno postao i moj jedini i pravi posao!
Da se razumijemo, to nije došlo preko noći – trebalo je prvo ‘pripremiti teren’, pokrenuti određene suradnje, istodobno raditi više poslova, ali isplatilo se. Danas se moj posao temelji na promoviranju knjiga, pisanju osvrta, kreiranju sadržaja za društvene mreže, sudjelovanju na promocijama knjiga i raznim drugim poslovima vezanima upravo uz knjige“.
Trebalo je hrabrosti ostaviti siguran i dobro plaćen posao, no stres i manjak vremena s djecom pridonijeli su odluci da svoje radno vrijeme organizira prema vlastitim potrebama. Zahvaljujući potpori za samozapošljavanje, to se i dogodilo:
Ono što je sigurno u mom poduzetničkom danu jest to da ga započinjem s maženjem s mojim djevojčicama, a kada ih oko 7.30 ostavim u vrtiću, najčešće odlazim na trening i nakon toga se primam posla. Niti jedan moj radni dan nije isti. Osim samog čitanja i pisanja osvrta, nekim izdavačima vodim njihove društvene mreže i kreiram sadržaj za iste. Moj posao je zaista raznolik, od fotografiranja, snimanja videa, do pisanja osvrta, čitanja, ima tu i puno komunikacije s izdavačima, i tako dalje i u svemu podjednako uživam.
I dalje čitam puno, no kako se u zadnje vrijeme puno bavim marketingom na društvenim mrežama, vrijeme za čitanje najčešće bude navečer, prije spavanja. Izdavači su tu jako fleksibilni i s njima je zaista lijepo raditi – nema pritiska oko broja knjiga koje treba pročitati niti recenzirati, to sve prepuštaju meni na volju, ali naravno da je u okvirima našeg dogovora“.
Koje su temeljne razlike između poduzetništva i zaposlenja? Dajana odgovara:
Ne kažem da sada radim manje, dapače, mislim da svaki poduzetnik radi više nego što je radio kod nekoga, međutim volja i ljubav prema poslu su daleko drugačiji nego prije. Važna je tu naravno i podrška najbližih, bez toga je sve puno teže.
Za sada zaista uživam u poduzetništvu i vjerujem da će tako i ostati. Ovakav način rada daje mi puno više prostora za napredak, moja kreativa napokon je izašla na vidjelo, radno vrijeme je fleksibilno što mi ostavlja puno više vremena za obitelj i zajedničke aktivnosti. No poduzetništvo ima i svojih mana i smatram da nije svatko rođen za to.
Na kraju, nadam se da će moja priča barem ponekom pojedincu biti inspirativna i dati hrabrost da napravi promjenu. Raditi ono što volite zaista je velika razlika u odnosu na ‘samo raditi’. Možda moja priča zvuči kao nešto što se dogodi samo nekome, no ja zaista mislim da to može postići svatko tko dovoljno jako želi ostvariti svoje snove. Ne dozvolite da vas u tome spriječi vlastita nesigurnost ili strah, a još manje tuđa mišljenja. Samo vi znate koliko ste i za što ste sposobni.
I naravno, sve ovo ne bi imalo smisla da ne spomenem knjige. Stoga – čitajte, koristite svoje slobodno vrijeme za knjige jer ono čemu nas one mogu naučiti zaista nema granica!“.
Foto: Dajana Jurakić Milovac privatna arhiva