Kako se prijaviti na „E-impuls“?
Danas su u Plavom uredu kolege iz centra za razvojne projekte Razvojne agencije Zagreb Milica Projić i Marko Helfrih održali informativnu radionicu za poduzetnike koji planiraju prijaviti projekte na natječaj „E-impuls“ Ministarstva poduzetništva i obrta. Pred punom edukacijskom dvoranom predstavili su sve bitne stavke natječaja te su odgovorili na sva poduzetnička pitanja.
“E-impuls” dugo je iščekivani natječaj Ministarstva poduzetništva i obrta koji je nasljednik nekadašnjeg “Poduzetničkog impulsa”. Kroz ovaj natječaj dodijelit će se bespovratna sredstva iz Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR) u ukupnom iznosu od 250.000.000 kuna mikro i malim poduzećima, a projektne prijave traju do 30. rujna 2016. godine.
Pritom će se iznosi pojedinačnih potpora male vrijednosti kretati od 30.000,00 do 300.000,00 kuna uz maksimalan intenzitet potpore od 65% za mala poduzeća te 85% za mikro poduzeća.
Milica Projić istaknula bitne stavke natječaja:
- namijenjen je poticanju investicija u početna ulaganja povezana s osnivanjem nove poslovne jedinice ili proširenjem kapaciteta postojeće poslovne jedinice u sektorima proizvodnje i proizvodnih usluga
- fokusiran je izuzetno na mikro i makro poduzeća
- partneri na projektu nisu prihvatljivi – prijavitelji moraju djelovati pojedinačno
- trajanje projekta ne može biti duže od 18 mjeseci od dana sklapanja ugovora
- prijavitelj može prijaviti samo jednu prijavu.
Prijave na natječaje ovakvog tipa znaju biti kompleksne i lako dolazi do grešaka i sitnih propusta koji naposljetku mogu rezultirati odbacivanjem projektne prijave, stoga valja biti izričito oprezan kod slanja prijava. Tu tvrdnju potvrđuje i Marko Helfrih koji napominje da je ovaj “E-impuls” malo drugačiji do onih dosad jer se prvi put financira iz sredstava Europske Unije što zahtjeva i dodatnu dokumentaciju.
Marko je polaznicima objasnio i postupak bodovanja projektnih prijava te demonstrirao ispunjavanje pojedinih obrazaca, no posebice je istaknuo važnost realističnosti i ozbiljnosti pri pisanju projektnih prijava. Naime, svakim projektom se obvezujemo da ćemo nešto učiniti na određen način u određenom roku i ako to ne ostvarimo, potrebno je vraćati dobivena sredstva.
Poduzetnici su imali puno pitanja, osobito u vezi financiranja strojeva, javne nabave i popunjavanja dokumentacije, a predavači su spremno odgovarali na sve njihove upite.
Polaznica Nada Finderle zaključila je:
Radionica je bila apsolutno korisna, interesantna, atraktivna tema definitivno i mislim da su predavači vrlo kompetentni što je jako ugodno iznenađenje!”,
dok je polaznica Snježana Zuber sumirala dojmove s radionice riječima:
Radionica je bila korisna, zanimljiva i aktualna!”.