Kako poboljšati svoje pisanje na engleskom jeziku?
Bez obzira na pravni oblik poslovanja, za većinu poduzetnika engleski jezik je neizostavan način komunikacije s poslovnim partnerima iz inozemstva. Pritom je poželjno komunicirati na formalniji način, a kako bi naši poduzetnici obnovili svoje vještine izražavanja, održana je još jedna edukacija Poslovna komunikacija na engleskom jeziku koju je vodila Ana Babić.
Engleski jezik je bogat vokabularom i frazama koji potanko dočaravaju misli i prirodu naše komunikacije, a to je posebice očito u poslovnoj komunikaciji. Istovremeno se cijeni kreativnost, ali i jednostavnost izraza, kao i dobra argumentacija.
Kako bi se naši poduzetnici dobro snašli u pisanoj poslovnoj komunikaciji, Ana je polaznicima predložila metodu izrade mentalnih mapa, kao i mnoge druge taktike za poboljšanje kreativnosti.
Kako poboljšati pisanje na engleskom jeziku?
Pisana komunikacija je osobito osjetljiva na strukturu i korištenje određenih fraza, no njena prednost jest i što imamo više vremena za njeno osmišljavanje. Dugoročno, Ana savjetuje:
- Poboljšajte svoju kreativnost – gledajte filmove, čitajte knjige, putujte i upoznajte druge ljude!
- Brainstormajte – prije pisanja poslovnog pisma, izvedite kratak brainstorming u vezi teme poslovnog pisma!
- Koristite pravilnu strukturu – pokušajte svoje ideje iz brainstorminga uklopiti u odgovarajuću strukturu poslovnog pisma!
- Istaknite dobre argumente – argumentirajte svoje tvrdnje i zahtjeve!
- Koristite pravilne gramatičke strukture!
- Vježbajte pisanje – što više pišemo poslovna pisma i naša će pisma biti bolja!
- Tražite povratne informacije na svoje pisanje – poželjno je ponekad se konzultirati s nekim oko svog stila pisanja poslovnih pisama!
Polaznici su na edukaciji imali prilike pojedinačno i u grupama napisati nekoliko poslovnih pisama kroz ovaj proces uz pomoć dostupnih alata te ih prezentirati pred svim prisutnima.
Predavanje je smisleno i lako se prati. Svakako bih preporučila svakome tko planira raditi s inozemstvom jer su neke stvari, koje su kod nas prihvaćene, na engleskom drugačije!”,
izjavila je Josipa Radovančević, polaznica ove edukacije.