Kako paušalist kupuje robu iz EU?
Mnogi poduzetnici počinju svoje poduzetničko poslovanje upravo kroz paušalni obrt. Isto tako, mnogi od njih posluju s inozemstvom što uključuje naknadne stavke na računu i predavanje dodatnih obrazaca. Zbog toga je organizirana edukacija Poslovanje paušalista s inozemstvom koju je vodila Zora Kostić.
Prilikom poslovanja s inozemstvom, ovisno o vrsti posla, mjestu isporuke dobra ili usluge te još raznim faktorima utječe i način na koji će se tretirati takvo poslovanje. Koji je to način te što je sve potrebno, najlakše je saznati preko našeg kviza u tekstu Što sadrži inozemni račun.
Kako kupovati robu unutar EU?
Na kupljenu robu dobavljač obračunava PDV zemlje iz koje se roba kupuje. Poduzetnik prilikom unosa dobara ne smije prijeći prag stjecanja od 77.000,00 kn jer će u tom slučaju isti biti po sili zakona upisan u VIES bazu i bit će mu dodijeljen PDV ID broj.
Od tog trenutka je dužan sam obračunavati PDV i plaćati isti za svaku primljenu pošiljku bez prava odbitka pretporeza.
Treba spomenuti da postoji i mogućnost odustajanja od praga stjecanja i ulaska u VIES bazu odmah, no to se isplati samo onda kada je dobavljač iz države članice koja ima veću stopu PDV-a od hrvatske stope.
Budući da se radi o poslu (B2B), inozemni dobavljač će tražiti primatelja robe da ishodi PDV ID broj kako bi na njega mogao prenijeti poreznu obvezu. Ako dobavljač ne uvjetuje isto, treba paziti na prag stjecanja. Od dokumentacije, paušalist će, ukoliko pređe prag stjecanja, trebati ispuniti PDV obrazac na poziciji II.5-7.