Kako i kada predati poreznu prijavu?
Za sve poduzetnike koji razmišljaju o ulasku u sustav PDV-a, organizirana je edukacija Što poduzetnik početnik mora znati o porezima? koju je vodila Tatjana Rakić. Osim temeljnih informacija u vezi sustava poreza na dobit i poreza na dodanu vrijednost, ovaj put smo se posvetili i poreznim prijavama.
Porez na dobit obračunava se i plaća na izračunatu osnovicu poreza na dobit. Osnovica poreza na dobit predstavlja računovodstveni dobitak koji izračunavamo kao razliku prihoda i rashoda.
Za prihode manje od 7.5 milijuna kuna primjenjuje se stopa poreza na dobit od 12%, a ako su prihodi veći od 7.5 milijuna kuna primjenjuje se stopa od 18%.
Podnošenje porezne prijave
Po završetku poreznog razdoblja potrebno je predati poreznu prijavu. Porezna prijava predaje se Poreznoj upravi u roku od 4 mjeseca po završetku poreznog razdoblja.
Porezno razdoblje može biti jednako kalendarskoj godini, ali i ne mora. Kada je porezno razdoblje jednako kalendarskoj godini, rok za predaju prijave poreza na dobit na poreznu upravu je 30. travnja iduće godine.
Uz poreznu prijavu, obavezno se predaje:
- pregled porezno nepriznatih rashoda,
- pregled poreznih olakšica,
- pregled prenesenih poreznih gubitaka,
- izjava o više plaćenom porezu na dobit,
- bruto bilanca.
Edukacija je jako korisna za sve osobe koje namjeravaju ući u poduzetničke vode, kao i za one koji su već u njih zakoračili. Dobili smo širok pregled najbitnijih informacija i činjenica vezanih uz hrvatski porezni sustav te se upoznali s ključnom terminologijom i pravilima. S obzirom da su porezi svojevrsna ‘rak rana’ hrvatskog poduzetništva, saznanja koja sam danas koristila puno će mi koristiti u daljnjem poslovanju!”,
zaključila je Dalija Hajro koja je prisustvovala na ovom predavanju.