Kako izgleda proces otkupa poslovanja?
Prilikom ulaska u poduzetništvo valja istražiti sve opcije. Jedna od mogućih opcija je i otkup već uhodanog poslovanja ili akvizicija drugog poduzeća, a više informacija o ovoj alternativi i samom procesu otkupa približili su nam Mirela Alpeza, Lovre Botica i Luka Rožman na edukaciji Kako otkupiti poslovanje.
U EU oko 450.000 malih i srednjih poduzeća s oko 2.000.000 zaposlenih godišnje prolazi proces prijenosa poslovanja. U oko 150.000 se procesu prijenosa poslovanja ne pristupa na adekvatan način, čime se dovodi u pitanje oko 600.000 zaposlenih”,
istaknula je Mirela Alpeza iz CEPOR-a, neovisnog policy centar fokusiranog na problematiku poduzetništva i sektora malih i srednjih poduzeća u Hrvatskoj.
Situacija u Hrvatskoj je po tom pitanju dodatno zanimljiva – trenutno je čak 16.590 poduzeća (d.o.o.) u Hrvatskoj u većinskom vlasništvu poduzetnika generacije 55+ koji bi rado iz mnogih razloga prodali ili prenijeli poslovanje.
Ta poduzeća su većinom osnovana 1990-ih godina te zapošljavanju više od 179.000 zaposlenih.
Od čega se sastoji proces otkupa poslovanja?
Otkup uhodanog poslovanja je složen proces koji traži pomnu pripremu, a sastoji se od sljedećih faza:
- Donošenje odluke o otkupu poslovanja ili akviziciji drugog poduzeća,
- Identifikacija ciljane mete tj. targeta,
- Procjena vrijednosti poduzeća,
- Neobvezujuća ponuda,
- Due dilligence – proces prikupljanja podataka o ciljanom društvu kako bi se došlo do odluke hoće li se nastaviti s procesom kupnje društva,
- Obvezujuća ponuda,
- Kupnja društva.
Taj su proces kroz vlastita iskustva i različite financijske metode polaznicima su približili Lovre Botica i Luka Rožman, a da su u svom naumu uspjeli potvrđuje komentar polaznika Igora Puhara:
Edukacija je stručno provedena s puno primjera iz prakse. Definitivno je odlična polazišna točka za daljnje učenje slabo zastupljene teme u Hrvatskoj!”.