Gogina radionica – mjesto gdje se radi srcem
Goranka Marković već 24 godine radi kao nastavnica geografije i još uvijek uživa u radu s učenicima. No, odmak od svakodnevne nastave i struke potražila je u svojoj „Goginoj radionici“ gdje osmišljava i izrađuje različite proizvode koristeći prirodne materijale među kojima dominira drvo. Tako nastaju ručno rađeni suveniri, ali i igračke i nakit te predmeti za domaćinstvo i uređenje doma.
Od malih nogu Goranka je oduvijek bila u nekim idejama, planovima, organizacijama i realizacijama. Ali, ono u čemu je najviše uživala, a i danas je tako, jest stvaranje. Još 2000. godine otvorila je obrt za izradu i prodaju suvenira i nakita, no budući da je uglavnom izrađivala suvenire za ljetnu sezonu, obrt joj je bio trošak te ga je nakon dvije godine zatvorila:
Gledajući na to iz današnje perspektive, smatram da nisam imala dovoljno znanja niti iskustva za takav poduzetnički pothvat. Međutim, kreativnost i želju za stvaranjem ne možete sputati, osobito kada je to karakteristika cijele obitelji. Tako smo mama, sestra i ja nastavile izrađivati proizvode kao poklone za prijatelje i rodbinu, a ti isti prijatelji bi kasnije naručivali ponešto za sebe ili kao originalne poklone za druge. Tada smo se uvjerile da se naši proizvodi sviđaju ljudima. Kako bi ih plasirale na tržište, registrirale smo domaću radinost i nazvale je Gogina radionica“.
Osim ukrasnih predmeta i predmeta za domaćinstvo, počele su izrađivati i suvenire za koje su nastojale da oni budu povezani s Hrvatskom i Zagrebom te da se koriste motivi iz hrvatske baštine. U međuvremenu su nastali originalni drveni magneti i privjesci u obliku licitarskog srca, šestinskog škrlaka, ličke kape, slavonskog šešira, hrvatskog srca i tako dalje. S vremenom su dodale još neke artikle, a danas ručno oslikavaju i platnene vrećice koje plasiraju kao zagrebačke i hrvatske suvenire.
Do sada smo izradile mnogo različitih predmeta te se možemo pohvaliti da su oni našli svoje nove vlasnike širom svijeta. Kako je svaki naš proizvod ručno rađen, svaki je unikat. Drago nam je da još uvijek ima ljudi koji to znaju prepoznati i cijeniti!“.
Jedinstvenost njihovog drvenog licitara prepoznala je i tvrtka ‘Zrinjevac’, pa je tako njihov primjerak licitara ukrasio logotip ovogodišnje međunarodne izložbe cvijeća „ FLORA ART“. Sve to ukazuje da su na dobrom putu.
Pitate se kako izgleda tipičan dan profesorice koja izrađuje suvenire? Goranka nam otkriva:
Budući da sam zaposlena i da živim 20-ak kilometara daleko od radionice i naše obiteljske kuće, proizvode izrađujem u slobodno vrijeme i to uglavnom vikendom. Voljela bih više vremena provoditi u radioni jer me rad u njoj, iako zna biti fizički naporan, ispunjava i opušta!“.
Ova profesorica neumornog duha uskoro planira pokrenuti i crowdfunding kampanju kako bi prikupila sredstva za kupnju strojeva koji će im olakšati proizvodnju:
Na to sam se odlučila nakon što sam bila na edukaciji o crowdfundingu u Plavom uredu. Jako se veselim kampanji i nadam se da će uspjeti! Jako je vrijedno učenje na vlastitom iskustvu no, stručna pomoć kroz savjet i podršku uvijek dobro dođe. Ja sam je našla u edukacijama Plavog ureda. Stoga ovom prilikom želim zahvaliti svim predavačima čija sam predavanja do sada pohađala na nesebičnom dijeljenju znanja i iskustava. Kao prosvjetarka to itekako cijenim!“.
U budućnosti se vidi još ozbiljnije u poduzetničkim vodama, a vjetar u leđa daju joj upravo edukacije u Plavom uredu.
Usprkos svom znanju i životnom iskustvu, Goranka smatra da mora još puno toga naučiti o poduzetništvu. A ideja joj svakako ne nedostaje:
Za mene je poduzetništvo izazov! Ovakva kakva jesam, teško mu mogu odoljeti. Ali najviše uživam u stvaranju. Kada napravite nešto svojim rukama, konkretan proizvod koji ima funkcionalnu i estetsku vrijednost, tada su sreća i zadovoljstvo nemjerljivi. I vjerojatno zbog toga toliko uživam radeći u radionici bez obzira na prašinu, piljevinu, poneki udarac i ogrebotinu. Uspjesi i neuspjesi, usponi i padovi, dobri i loši dani…dio su života, ali i poduzetništva. Važno je vjerovati u ono što radimo i biti iskreni u tome!“.
Foto: Goranka Marković privatna arhiva, Plavi ured