Educativo – pedagoški doprinos Božene Vrgoč
Nakon prestanka ugovora o radu, pedagoginja Božena Vrgoč odlučila je na svoj način doprinijeti hrvatskom odgojno-obrazovnom sustavu. Svoj entuzijazam i međunarodno iskustvo pretočila je u centar za poduku i upravljanje znanjem Educativo te kroz poduzetništvo ostvarila svoje namjere.
Božena Vrgoč pedagoginja je s dugogodišnjim iskustvom rada u britanskom obrazovnom sustavu gdje je radila kao „kindergarten“ i „science teacher“. Nakon brojnih edukacija iz metodike poučavanja u Cambridge školama započela je inovativni ciklus edukacija za odgajatelje: „Metodika engleskog jezika za odgajatelje“ i „STEM u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju“.
Formalno i neformalno obrazovanje, a osobito samoobrazovanje su moja strast od kada znam za sebe. Pedagogija je moje i zvanje i zanimanje, a moj pedagoški ethos nalagao mi je na neki način doprinijeti obrazovnom sustavu.
Stoga sam ne baš ugodnu životnu poziciju nakon isteka ugovora o radu iskoristila za ulaganje u osobni rast i razvoj kroz tada dostupne i besplatne edukacije za mlade: Oazin ‘MOST prema uspjehu’, Coca-Coline radionice ‘Podrške mladima’, ‘Start up akademiju’ ZICER Plavog ureda i online edukacije kroz koje su moje ideje dobivale konkretan poduzetnički ton i jasan poslovni plan.“
Nakon ovih edukacija aplicirala je na potporu za samozapošljavanje koja joj je zajedno s njima bila ohrabrenje za ulazak u poduzetničke vode:
Putem potpore osigurala sam dobar start u vidu opreme, poslovnog prostora i godišnjih doprinosa. Svaka mjera i potpora mladom poduzetniku daju određenu dozu samopouzdanja i sigurnosti kako bi razvijao svoje usluge i kapacitete te profesionalno rastao!“.
Inspiriran kurikulumom britanskog obrazovnog sustava i u želji da STEM obrazovanje približi djeci, centar Educativo osim edukacija za odgajatelje organizira i STEM kampove za djecu, STEM radionice na nekoliko lokacija u gradu Zagrebu, Samoboru i Opatiji te individualnu poduku:
STEM je pojam koji dolazi iz engleskog jezika, a kratica je početnih slova četiriju područja – science, technology, engineering i mathematics. U kraticu se može dodati i slovo A (arts) čime se naglasak stavlja i na umjetnost te kreativno učenje.
STEM radionice podrazumijevaju zabavne i edukativne aktivnosti koje pomažu djeci razviti logičko-matematičko mišljenje, potiču u njima male inovatore i kreativce te usvajaju osnove digitalne pismenosti.
Primijetili smo da djeca sve više provode vrijeme ispred ekrana te je primarni cilj bio potaknuti ih da od konzumerista sadržaja postanu kreatori, da zavire iza ekrana te da u dobi kada se razvija matematičko-logička kompetencija iskoriste maksimalno poticaje iz okruženja u smislu digitalne opreme, setova za inženjerske projekte, znanstvene pokuse“.
Nedavno je organizaciji Educativo centra održan „Back2School“ tennis&STEM ljetni kamp za djecu koji spaja znanstvene pokuse, robotiku, programiranje, matematičko-logičke radionice, strane jezike i sport kako bi se djeca što adekvatnije pripremila za početak nove školske godine. U pripremi su zimski i proljetni kamp, kao i edukacije za roditelje te interaktivna STEM slikovnica.
Božena ističe kako u svijetu poduzetništva nema ustaljenog školskog rasporeda –ponekad je projekt manager, ponekad računovođa, ponekad kreira obrazovne sadržaje i materijale, a ponekad je edukator i predavač:
Ima dana kada se sve uloge izmjenjuju iz sata u sat. Ponekada je potrebno raditi i 10-12 sati na dan, a neki ponedjeljci, utorci ili srijede su neradni dok vikendima provodite radionice.
Najbolja stvar od svega je što kada radite ono što volite zaista nemate osjećaj da radite – uživam u procesu kreiranja edukacija, zabavljam se s malim polaznicima gdje učimo kroz igru i zabavu i dopuštam si slobodu poduzetništva da uzmem predah kada osjetim potrebu da se motiviram ili inspiriram za nove projekte. Tipičan radni dan kao takav ne postoji!“.
Za kraj, priupitali smo Boženu što bi danas poručila mladima, kao i svima koji teže poduzetništvu:
Svaki poduzetnik zasigurno ima svoju priču o uspjehu za javnost i onu koju ne priča svima. Moje skromno poduzetničko iskustvo također je kombinacija prije svega rada, ulaganja energije i vremena, odgovornosti i predanosti klijentima, ali i slobode, kreativnosti i strasti u svaki poslovni projekt.
Poslovni uspjesi nekako dođu kao posljedica i nagrada za trud. Poduzetništvo od vas zahtjeva da ste uvijek ‘up to date’ s trendovima iz vaše djelatnosti, da se razvijate, rastete i učite kao profesionalac i osoba.
Ulaganje u sebe je najbolja investicija, a poduzetništvo je kao odgajanje djeteta: potreban je balans rada, predanosti, strpljenja i ljubavi da bi poslovna ideja rasla i razvijala se!“.
Foto: Božena Vrgoč privatna arhiva