Dojadilo mu gubiti vrijeme na ispravljanje tuđih greški
Emil Drkušić zakoračio je u svijet poduzetništva prije godinu dana. Danas je vlasnik obrta I.T. plus koji će ubrzo uspješno krenuti u drugu godinu poslovanja. Na samostalan pothvat odlučio se jer je u velikom sustavu gubio vrijeme ispravljajući tuđe greške, a sada je slobodan kreirati svoju svakodnevicu na način koji mu odgovara.
Još tijekom studija na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Emil Drkušić je radio na raznolikim poslovima. Od njih ističe rad u maloj informatičkoj tvrtci gdje je tijekom tri godine usavršio svoje znanje iz područja baza podataka, a nakon toga je radio tri godine kao zaposlenik u odjelu kreditnih rizika jedne hrvatske banke.
Međutim, cijelo to vrijeme postojala je i želja za pokretanjem vlastitog posla. Veće organizacije nude pojedincima sigurnost, ali često se događa da oni ne mogu realizirati svoj potencijal te da gube vrijeme popravljajući tuđe greške. To je bio slučaj i s našim Emilom koji je u jednom trenutku odlučio pokrenuti vlastiti posao:
Želio sam preuzeti odgovornost, ali i zasluge za vlastiti rad, a druga važna komponenta u odluci bila je barem malo pomoći domaćem izvozu”.
Krajem 2015. godine, Emilova želja je napokon realizirana te je uz potporu za samozapošljavanje Grada Zagreba pokrenut obrt I.T. plus. Sredstva potpore iskorištena su za nabavu potrebne opreme te za plaćanje doprinosa prvih 6 mjeseci poslovanja. Sama sredstva Emilu nisu bila presudna za odluku o ulasku u svijet poduzetništva, ali su mu iznimno pomogla te dala dodatnu sigurnost.
Osim sredstava potpore, Emil posebno izdvaja i potporu Plavog ureda kroz edukacije i savjetovanja. Neke od edukacija bile su iznimno specijalizirane, dok su mu druge pomogle dati širu sliku i otvoriti neke nove vidike.
Većina poslova koje obavlja usko su vezani uz baze podataka, ali često u cijelu priču uskoče i Excel-ice te raznoliko programiranje. Skoro svi dosadašnji klijenti su mu iz inozemstva, a kontakt s njima ostvaren je najčešće putem freelance portala.
Domaća percepcija freelance-a je još uvijek poprilično negativna, iako se i to mijenja iz dana u dan. No freelance portali ne nude samo poslove vezane uz IT – također su vrlo traženi poslovi generiranja sadržaja, dizajna, savjetovanja, edukacije, komponiranja glazbe i slično! Naravno, ovdje je presudno dobro poznavanje engleskog jezika”
– ističe Emil.
S obzirom da je Emil zasad jedini zaposlenik u obrtu, ima apsolutnu slobodu organizacije vremena i radnih aktivnosti što i naglašava kao jednu od bitnih prednosti samozapošljavanja. Njegov klasičan radni dan ne postoji:
Možda ćete jedan dan raditi duže, a drugi dan kraće. Vjerojatno ćete u pauzi od posla staviti ručak da se kuha. Nema gubitka vremena na put do posla i nazad. Također niste ograničeni s 5 radnih dana u tjednu. Možda ćete jedan tjedan raditi svih 7 dana, a sliedeći možda nijedan. Samim time i razina stresa, koja je danas sveprisutna, gotovo u potpunosti nestaje! Ovakav način rada ostavlja mi dovoljno vremena i za dodatne edukacije te sam tokom zadnje godine uspješno pohađao 30-ak edukacija, uključujući i one u Plavom uredu!”.
Na kraju, Emil zaključuje da ne postoji jednostavan odgovor na pitanje tko bi, bez prethodnog iskustva, trebao krenuti u svijet poduzetništva. Kao prvi faktor navodi želju koja će vas pokretati kada stvari neće ići kako ste zamislili, a kao drugi faktor ističe realnu procjenu mogućnosti za plasman proizvoda ili usluge na tržište. Stoga savjetuje:
Najbolje bi bilo, još prije ulaska u svijet poduzetništva, imati par dogovorenih poslova kako ne bi imali razdoblje praznog hoda. Ukoliko možete, napravite istraživanje tržišta kako bi imali što realniju sliku prije nego uložite vrijeme i novac u određenu aktivnost. Ako uspijete raditi ono za što ste stručni i što vas čini sretnima te za to biti plaćeni, onda ste na pravom putu. U protivnom, probajte nešto drugo!”.