Darkona – odjeća za alternativce s potpisom Ivone Gray
Ivona Šorša, umjetničkog imena Ivona Gray, je oduvijek znala da želi stvarati odjeću. Taj ju je interes odveo u modni svijet, a nakon niza uspješnih suradnji s alternativnim umjetnicima odlučila se upustiti u poduzetništvo i pokrenuti vlastiti brend Darkona posvećen alternativnom stilu odijevanja.
Ivona je od djetinjstva bila kreativna, a u tinejdžerskoj je dobi upisom Škole za modu i dizajn počela razvijati svoje dizajnerske vještine. Za vrijeme studija radila je na vlastitom dizajnerskom izričaju, kao i na konceptu svog potpisa i brenda. Sve je to pak vodilo otvaranju vlastitog obrta pod imenom Darkona:
Darkona stvara odjevne komade za žene i muškarce mračnijeg odjevnog ukusa, koji odijevanjem žele izraziti vlastitu individualnost i istaknuti se u gomili. Podržavam slow-fashion, kupovinu kod malih poduzetnika kreativaca i održivost mode te se zalažem za smanjenje tekstilnog otpada što i sama prakticiram u svojem poslovanju.
Ivona Gray pak je ime nadahnuto likom Doriana Graya spisatelja Oscara Wildea koji simbolizira želju za vječnom mladosti. Vjerujem da određena odjeća ne prestaje biti primjerena s godinama – mladost nije samo broj godina, već stanje uma“.
Iako je odmah znala da želi biti poduzetnica, iskustvo u struci prvo je skupljala kod renomiranog hrvatskog dizajnera. U trenutku kada se počela pripremati za ulazak u poduzetništvo nastupila je epidemija koronavirusa te se čitav proces usporio, no to je nije pokolebalo u naumu:
Pokrenuti vlastiti posao je bilo jedino što želim, ono za što sam godinama radila, i shvatila sam da nikada neće biti pravi trenutak za tako nešto – osim onog kada odlučim da krećem. Istraživala sam tržište, razradila poslovni plan, prijavila se potporu za samozapošljavanje – i otvorila obrt“,
govori Ivona koja je dobivena sredstva uložila u opremu za rad.
Ne znam kako bih pokrenula poslovanje bez potpore. Kvalitetni industrijski šivaći strojevi su prilično skupi, a za samo poslovanje je potrebno još zaista mnogo toga. Iako sam od studija radila studentske poslove i štedila za budućnost, nisam uspjela uštediti za tako veliko ulaganje. To nije pravilo za sve poduzetnike, no vjerujem da su ovakve potpore vrlo korisne za sve poduzetnike kojima je potrebna konkretna oprema za proizvodnju“.
Radni dan joj gotovo bez iznimke traje oko 10 sati, a sastoji se od administracije, upravljanja web shopom i društvenim mrežama, planiranja nove kolekcije, krojenju novih odjevnih komada te šivanja na koje potroši većinu vremena.
Neki dani su uzbudljiviji od ostalih, pa se tako nekada bavi fotografiranjem kolekcije te pripremom slika za web shop i društvene mreže, a nekad dizajniranjem odjeće te izradom etiketa za nove komade te još stotinjak neophodnih sitnica.
Puno je tu posla, no „pravom poduzetniku“ to ne predstavlja prepreku:
Biti sam svoj šef je izazovno, no za mene je to ono što sam oduvijek željela. Uvijek sam imala potporu obitelji da slijedim svoje snove i radim ka tome da ih ostvarim. Moj otac je poduzetnik koji je oduvijek imao vlastiti posao, pa mi je to na neki način u krvi.
Najveći izazov je organizacija vremena kojeg kao da nikada nema dovoljno. Zato planiram vrijeme i postavljam si kratkoročne i dugoročne ciljeve. Budući da sam tek pokrenula poslovanje, još uvijek se na neki način tražim i ispitujem koji način rada i planiranja vremena mi najbolje odgovara.
Slobodno vrijeme je također izazov. Kada si poduzetnik i još k tome kreativac, jednostavno moraš živjeti svoj brend, no bez odmora – pregoriš. Teško je naći balans između broja radnih sati, vremena za odmor i grižnje savjesti što se odmaraš umjesto da radiš, no dugoročno ne ide bez toga“.
Srećom, tu su ljudi koji vjeruju u nju i koji su joj uvijek spremni pomoći – od suradnika poput knjigovođe i web developera do prijatelja koji su joj potpora u privatnom i poslovnom smislu.
Svima koji razmišljaju o pokretanju vlastitog poslovanja poručila bih da budu pametni, uporni i ustrajni. Otkrijte što zaista, zaista želite – i krenite! Jednom kad pronađete tu iskru u sebi, ono što vas usrećuje, uzbuđuje i ispunjava, rasplamsajte tu vatru – s puno truda, rada i odricanja. Radite na sebi, radite na svojoj poduzetničkoj ideji, radite na svojim vještinama. Neka vas neuspjeh ne obeshrabri – najčešće smatramo neuspjehom stvari koje to zapravo nisu, jer smo kritični prema svojem poslu. To je dobro! Naučite kako biti bolji i uspješniji iz svake pogreške ili nedovoljnog uspjeha.
Osim ovih metafizičkih savjeta, svima preporučujem edukacije ZICER Plavog ureda. Njihovi predavači su mi neizmjerno pomogli i usmjerili me za vrijeme izrade poslovnog plana, a nastavila sam slušati seminare koji me zanimaju i nakon pokretanja poslovanja. Sreća u nesreći trenutne situacije s epidemijom jest da su predavanja ZICER Plavog ureda postala dostupna zaista svima kroz webinare – iskoristite priliku za edukaciju i savjete koji vam se nude! Ovo nije reklama, ovo je dobronamjeran savjet od srca. Ekipa iz ZICER Plavog ureda mi je zaista puno pomogla i preporučujem ih svim mladim poduzetnicima i vizionarima!“,
zaključuje Ivona koja se tek sprema za svoje najnovije poslovne pobjede.
Foto: Ivona Šorša privatna arhiva