Apiflora – prva apiterapija na području Grada Zagreba
Dijana Čubrić se tridesetak godina bavila cvjećarstvom, a zadnjih šest godina je, zajedno sa suprugom, posvetila i pčelarstvu za vlastite potrebe. Iz te ljubavi prema pčelarstvu, ali i novim izazovima, nastao je novi projekt – Apiflora – prva apiterapija na području Grada Zagreba.
Jednog lijepog dana 2018. godine Dijana Čubrić se susrela s člankom o apiterapiji i tu se rodila ideja za profesionalno bavljenje istom:
Do 2018. godine sam radila kod drugog poslodavca. Sasvim slučajno sam naletjela na internetu na članak o apiterapiji i u razgovoru sa suprugom odlučila krenuti u samostalni posao s apiinhalacijom. Završila sam tečaj apiterapije, koristila usluge ZICER Plavog ureda te iskoristila poticaje za samozapošljavanje i tako krenula“.
Potpora za samozapošljavanje joj je, kaže, puno ubrzala otvaranje obrta. Bez nje bi se početak rada odužio za par godina, dok je u ZICER Plavom uredu saznala mnogo korisnih informacija.
Pitate se što je apiterapija?
Apiterapija je pravilno korištenje pčelinjih proizvoda u svrhu očuvanja zdravlja te pomoći kod raznih tegoba. Apiinhalacija je apiterapijska metoda udisanja ljekovitog aerosola iz pčelinjih košnica preko inhalacijske maske u cilju poboljšanja i očuvanja zdravlja. Apiinhalacije se vrše u apikućici odnosno apikomori i klijent nije u doticaju sa pčelama“.
Neke od indikacija za apiinhalaciju su neki oblici astme, bronhitis, laringitis, tegobe sa sinusima, detoksikacija respiratornog trakta, oralne infekcije, alergija izazvana različitim alergenima,, glavobolja i migrena, stres, depresija, kardio bolesti, slaba ili usporena psihička kondicija, povećanje plućnog volumena za sportaše te podizanje imuniteta.
Dakle apiinhalacija, osim što pomaže kod konkretnih zdravstvenih tegoba, djeluje i na relaksaciju cijelog organizma, bolju razmjenu plinova u alveolama, smanjenu napetost u mišićima, poboljšava san što doprinosi boljoj dnevnoj produktivnosti i smanjenju stresa“,
ističe Dijana.
Od početka rada inhalacijske kućice prošlo je više od godine dana. Pčelarstvo, a time i apiterapija najaktivnije je u vrijeme kada su i pčele aktivne – od proljeća do sredine jeseni:
Tada se najviše boravi na pčelinjaku, najbolje su inhalacije u apikomorama jer su košnice pune ljekovitih sastojaka koje unose i stvaraju pčele. Tada sam uglavnom stalno na pčelinjaku i tada dolaze klijenti u apikomoru. Suprug je pčelar praktičar, pa on pregledava pčele i brine o njima, a ja se brinem o klijentima i pomažem kod vrcanja te radim pripravke od meda – tinkture propolisa i imuno-med.
Zasad imamo 16 košnica i planiramo povećanje broja. Zimi se ne inhalira iz košnica, ali koristimo inhalatore s propolisnim i mednim parama, a u pčelinjaku uvijek ima posla, od čišćenja košnica, topljenja voska i tako dalje“,
ističe.
Na kraju, nismo mogli ne upitati Dijanu za osvrt na njeno dosadašnje poduzetničko iskustvo, kao i preporuku za buduće poduzetnike:
Poduzetništvo je izazov koji traži jako puno truda, a na žalost ne urodi plodom uvijek i odmah, ali naravno upornošću možemo doći do željenih rezultata. Treba samo puno vjerovati u sebe i gurati naprijed!“.
Foto: Dijana Čubrić