Koji su izbori oporezivanja za poduzetnike?
Mnoge poduzetnike zbunjuje izbor oporezivanja na temelju planiranog poslovanja. Na dvodnevnom seminaru “Računovodstvo-trošak ili pomoć” Maja Živanović dala je odgovore upravo na ova pitanja, a mi vam donosimo kratki sažetak.
Naime, poduzeće može odabrati dva načina oporezivanja:
Ne ulazak u sustav PDV-a, što znači da poduzetnik planira imati maksimalni godišnji promet do 230.000,00 kn. Tada sve što poduzetnik fakturira prema svome kupcu fakturira bez PDV-a i mora se u tom slučaju pozvati na navedeno oslobođenje sukladno zakonskoj regulativi. To znači da i sve ono što isti kupuje za svoje poduzeće tretira zajedno sa PDV-om kao trošak poduzeća.
Ovaj način oporezivanja dobar je za uslužne djelatnosti s obzirom da takvo poslovanje poduzetnika nema dovoljno ulaznih troškova poduzeća, a samim time poduzetnik je prema krajnjem korisniku, tj. kupcu jeftiniji za iznos PDV-a koji iznosi 25%. Sukladno ovom načinu oporezivanja, poduzetnik može biti po njemu dok god ne ostvari promet veći od 230.000,00 kn u godini, što znači, ako isti slučajno i prijeđe u toku godine, tek od slijedeće kalendarske godine, tj. od 01.01. ulazi u sustav PDV-a i oporezivanja po istome.
Ulazak u sustav PDV-a, što znači da poduzetnik planira imati godišnji promet veći od 230.000,00 kn. Po ovom načinu oporezivanja poduzetnik može birati da li će biti mjesečni obveznik PDV-a ili kvartalni obveznik PDV-a. To znači da obveze po PDV-a plaća mjesečno ili kvartalno.
Međutim, ako poduzetnik odluči poslovati sa zemljama članicama EU, tada mora podnijeti zahtjev za izdavanje poreznog broja, VAT broja, po kojem dobiva rješenje za isti. Tada nema izbora obračuna i plaćanja PDV-a na mjesečnoj ili kvartalnoj razini, već se automatski obvezuje biti mjesečni obveznik PDV-a.
Kada se poduzetnik odluči dobrovoljno ući u sustav PDV-a po tom načinu oporezivanja se tretira slijedećih 5 godina, bez obzira da li je ostvario promet manji od 230.000,00 kn! Ulazak u sustav PDV-a odmah na početku poslovanja, u poreznom smislu dobar je za ona poslovanja koja planiraju odmah na početku imati ulaganja u ista, kroz kupnju opreme, jer to za poduzetnika stvara mogućnost ulaznog pretporeza, a samim time smanjenje obveze po izlaznom PDV-u do iznosa njegovog ulaza.
Važno je prilikom svakog poslovnog postupanja poduzetnika, kontaktirati odabranog računovođu, kako bi isti predložio najbolje porezno rješenje za tretiranje istoga i time uštedio poduzetniku ponekad i značajne iznose poreznih obveza.
naglasila je predavačica Maja Živanović.
Sve pohvale predavačici Maji Živanović za kvalitetno predavanje i bogato iskustvo u praksi i svakodnevnom životu. Radionica je bila kvalitetna i vrlo stručna.
kazala je polaznica Ljiljana Maksimović.