Što je DNSH, a što ESG u EU projektima?
Danas je održivost ključni faktor za dugoročni razvoj poduzeća. Kako svoje poslovanje učiniti održivim i koji alati nam u tome mogu pomoći saznali smo od Mirele Glavaš na webinaru ESG i DNSH u EU projektima – alat za održivo poslovanje poduzetnika.
U UN Agendi 2030 navedeni su ciljevi održivog razvoja (Sustainable Development Goals) koji se sastoje od 17 ciljeva i 169 pokazatelja kao odgovor na hitne ekološke, političke i ekonomske izazove s kojima se svijet suočava.
Jedan od ključnih alata u ovom procesu je EU taksonomija – okvir koji omogućava usklađenost s ESG principima i načelom DNSH, kao i alati u postizanju ciljeva održivog razvoja.
Što je DNSH, a što ESG?
Kako bismo poslovanje učinili održivim, potrebno je svladati osnovne pojmove:
- DNSH (Do Not Significant Harm) – ovo načelo ima za cilj osigurati da aktivnosti ne stvaraju značajnu štetu ciljevima Europskog zelenog plana odnosno osigurati da aktivnosti ne čine bitnu štetu 6 okolišnih ciljeva;
- ESG (Environment, Social Governance) – ESG kriteriji pomažu investitorima, potrošačima i drugim dionicima da procijene održivost i društvenu odgovornost kompanija.
ESG je širi koncept od DNSH jer ne pokriva samo okolišne, već i društvene i upravljačke aspekte.
Integracija ESG-a u upravljanju projektima je strateški proces, a ne ad hoc aktivnost!“,
istaknula je Mirela.
Ovi principi su ključni za projekte financirane iz EU fondova jer EU sve više daje prioritet održivim i odgovornim ulaganjima. Dakle, projekti koji zadovoljavaju DNSH i ESG kriterije imaju veće šanse za dobivanje financijske podrške.
Odlično predavanje, predavačica je to odlično objasnila i predstavila neka nova znanja koja do sad nisam imala priliku čuti. Jako korisno!“,
dojam je jedne od polaznica.