Eduza.hr – online platforma za poslovne edukacije
Ako vas zanima pisanje sadržaja za uslužne web stranice, vjerojatno ste se u sklopu našeg edukativnog programa već susreli s imenom Višnja Željeznjak. Ona je stručnjakinja s 20 godina iskustva na području B2B digitalnog marketinga i razvoja poslovnih web stranica, a uz to je i pokretačica startupa Eduza – online platforme za poslovne edukacije:
Ja sam Višnja Željeznjak, pokretačica platforme za poslovne edukacije Eduza.hr. Naša je misija pomoći profesionalcima da žive od svog znanja u Hrvatskoj. Konkretnije, stručnjacima koji educiraju pomažemo unovčiti njihove edukacije, a ljudima koji žele napredovati u karijeri ili poslovanju pomažemo pronaći najbolje praktične edukacije koje odmah mogu iskoristiti u svakodnevnim radnim zadacima“.
Projektu Eduza je prethodilo 20 godina iskustva na području B2B digitalnog marketinga i razvoja poslovnih web stranica:
Još kad sam bila na fakultetu, tamo negdje 2000. godine, s kolegama sam pokrenula nekoliko sadržajnih portala na kojima smo htjeli prodavati oglašavanje putem bannera i newslettera. Bili su to za ono vrijeme prilično popularni webovi besplatne-stvari.com i webmajstori.net. Da bismo mogli primati uplate od tvrtki, morali smo osnovati pravni subjekt, pa smo 2002. otvorili Logit internet usluge, prvo kao obrt, a danas kao d.o.o.
Prve usluge bile su nam izrada web stranica i digitalni marketing. Od toga je sve krenulo, najprije u smjeru razvoja web trgovina po mjeri, pa do konzaltinga za B2B digitalni marketing, čime se danas bavim. 2020. godine pokrećemo startup Eduza i danas sve više i više svog vremena posvećujemo Eduzi i planu da je što prije učinimo profitabilnom. Imamo prve klijente koji plaćaju i rastemo iz mjeseca u mjesec“.
Kako voditi uslužnu tvrtku i startup istovremeno? Što se organizacije zadataka tiče, Višnja svoj radni dan dijeli na dva dijela:
Ja i moj poslovni (i životni) partner radimo zajedno i radimo od kuće. Dan dijelim na dvije smjene: jutarnju i popodnevnu. Ujutro najčešće odrađujem zadatke za klijente kojima pružam usluge savjetovanja za projektiranje i planiranje poslovnih web stranica te B2B digitalni marketing.
Oko 12:30 kuhamo ručak, nakon čega slijedi ‘chillanje’ uz slušanje poslovnih podcasta i čitanje poslovnih newslettera.
Popodnevna smjena počinje u 15:00 sati koju danas u potpunosti popunjavam radom na Eduzi – pišem i uređujem članke, pripremam se za moj live video podcast Eduza Show, komuniciram s Eduza klijentima i pomažem im u njihovim zadacima te visim na Linkedinu radi umrežavanja i istraživanja tržišta“.
Sigurni smo kako se Logit/Eduza tim u 20 godina poslovanja susreo s raznim preprekama, stoga nam Višnja može dati par svojih osobnih opaski:
Najbolji dio poduzetništva jest što poduzetnik ima gotovo sve u svojim rukama. To je ujedno i najgori dio. Kroz ovih 20 godina i ja, i moj partner izgradili smo vrlo visoku toleranciju i otpornost na rizik. Da to nemamo, sigurno ne bismo pokrenuli startup usred najgore pandemije.
Imati osjećaj kontrole nad vlastitom sudbinom najveći je benefit poduzetništva i jednom kad to iskusiš, ne želiš više nazad među zaposlene. A ako dovoljno dugo izdržiš, shvatiš da postaneš ‘nezapošljiv’, to jest da ti rijetko koja tvrtka igdje u svijetu može ponuditi prihvatljive uvjete. Plaća, bonusi, titule… jesu važni, međutim stasa jedna nova generacija poduzetnika kojima je bitnija sloboda. To je loša vijest za poslodavce, ali izvrsna za poduzetnike!“.
A nakon zanimljivih opaski, upitali smo Višnju i za par savjeta za nove i buduće poduzetnike:
Ima jedna stvar koju nisam prakticirala na početku svoje karijere, a trebala sam: trebala sam od prvog dana podučavati svoje tržište i dijeliti apsolutno svo svoje znanje, što češće mogu. Prvih 9 godina poduzetničke karijere nisam valjda odradila nijednu edukaciju, a nije da nisam imala što podučavati.
Današnjim friškim poduzetnicima savjetujem da je edukacijski marketing jedan od najučinkovitijih i najisplativijih marketinških disciplina koje mogu prakticirati. Ne samo da ćete si stvoriti posla, nego ćete podučavanjem i najviše sami naučiti!“.
Foto: Višnja Željeznjak privatna arhiva