Innamorata – zaljubljena u knjigu i čitanje
Ina Špiček je autorica modernih i povijesnih ljubavnih romana te romantičnih komedija, kao i vlasnica nakladničke kuće Innamorata. U poduzetništvo je krenula iz ljubavi prema knjizi, pisanju i čitanju, a u prvih godinu dana poslovanja je skupila zavidan broj izdanih knjiga.
Knjiški svijet poznaje me pod pseudonimom Inna Moore, s kojim je prije nekoliko godina počelo moje pisanje. Dosad sam objavila preko dvadeset vlastitih romana koji su dostupni u knjižarama diljem zemlje, ali i diljem regije. Veseli me reći kako su moji naslovi među najčitanijim djelima domaćih autora prema listama brojnih knjižnica.
Osim putem samoizdavaštva, moje rukopise objavio je i Felix liber (Dvojnica i Zelenooka) te Fokus na hit (Krivi broj). Naslovi ‘Voajer i Dodir zvijeri’ prevedeni su na makedonski jezik, a upravo je potpisan i ugovor s najvećom izdavačkom kućom Lagunom iz Srbije za objavu romana ‘Pogrešna’ s domaćim likovima koji sam pisala s koautoricom.
Oni koji su čuli za ime Innamorata (tal. zaljubljena) vjerojatno su čitali neki od naših naslova, bilo da je to romansa o bajkerima, mafijašima, napeta domaća drama, urbani fantasy triler, povijesna romansa o Škotima ili humoristična zbirka tekstova jednog blogera. Dočekali smo brojne kvalitetne autore, otkupili prava na objavu njihovih romana i tako popunili izdavački plan za 2023. godinu“,
predstavlja se ukratko Ina. I dok je svoj autorski opus polako gradila godinama, ulazak u svijet poduzetništva se dogodio spontano:
Moram reći kako nisam nikad planirala da ću jednog dana imati toliko napisanih i objavljenih romana, a kamoli da će ih veći izdavači htjeti objaviti u svojoj nakladi. Znamo kako domaći autori, posebno u žanru koji ja pišem, kotiraju – slabo naspram prijevoda stranih bestsellera. Kao ni da ću osnovati malu izdavačku kuću i sve znanje koje sam stekla u ovih nekoliko godina velikodušno podijeliti s drugim autorima, dajući im priliku da krenu prema javnosti.
Dogodilo se to tijekom korone, radila sam uredski posao koji me nije ispunjavao poletom i elanom, kao što je to činilo pisanje i objava romana. Pisanje je krenulo kao potreba i bijeg u neki novi svijet, a onda je postalo pravi posao kako se moja publika širila van svih očekivanja, kako su me knjižnice pozivale na promocije, a oduševljeni čitatelji i potencijalni izdavači javljali se sve češće. Uz suprugovu podršku odlučila sam pokušati raditi ono u čemu sam istinski uživala“.
Dala je otkaz na sigurnom poslu, iako je u toj velikoj kompaniji imala divne suradnike koji je i danas podržavaju u njenom snu. Taj posao, kaže, jednostavno nije bio za nju. Njen projekt Innamorata dobio je zeleno svjetlo u vidu potpore za samozapošljavanje kroz koju je naša Ina dobila dobar start za svoju poduzetničku viziju:
Velika je to pomoć za nekoga tko kreće s vlastitim poslom, iako tek u praksi vidite kako to i nije dostatno s obzirom na povećanje svih troškova koji su ove godine uslijedili. Uspjeli smo time pokrenuti webshop, kupiti novu opremu i educirati se vezano uz poslovanje samog webshopa. Sve korisne informacije uvijek sam prvo tražila upravo na stranicama Plavog ureda koji bi trebao biti početna stanica svakog poduzetnika“.
Iako poduzetništvo zahtijeva veliku predanost i odgovornost, ono nudi i određene prednosti. Jedna od najistaknutijih prednosti poduzetništva je mogućnost kreiranja vlastitog vremena što omogućuje našoj Ini skladniji obiteljski život:
Moj je dan kovitlac uloga. Ujutro prvo spremam svoje školarce za nastavu i pratim ih do škole. Potom slijedi pospremanje jer ne mogu raditi ako je oko mene nered od igračaka, knjiga i slično. Tada se bacam na poslove naklade: rješavam izvode, kreiram račune, pakiram pošiljke i sređujem narudžbe s webshopa. Potom odlazim na poštu ili Tisak kako bih sve otpremila ili dostavljam po gradu u knjižare ili kupcima iz Zagreba.
Oko podne vrijeme je za raditi ručak. Tada obavim još kućanskih poslova i prebacujem se iz jedne uloge u drugu dok odgovaram na mailove, bavim se društvenim mrežama, čitam rukopise kojima treba uredništvo, korektura ili lektura, konzultiram se sa svojim suradnicima u timu vezano uz predstojeće projekte, promocije i slično.
U 16 sati ponovno sam pred školom, kad moja mlađa školarka izlazi s nastave. Poslijepodne je rezervirano za učenje, zadaću, zajednički kasni ručak te vožnju na izvannastavne aktivnosti. Zbog isključivo online poslovanja, mobitel mi je gotovo stalno u rukama. Vrijeme koje ja zovem slobodnim uslijedi tek kad ostanem sama, a svi su drugi u kući već u dubokom snu. Tada više nisam nakladnica, već samo autorica koja svoje ideje pretvara u riječi“.
Kao što se iz gore navedenog može primijetiti, Inin fokus na knjigu zapravo nikada ne prestaje. Kada je upitamo kako bi nam ukratko opisala poduzetništvo, brzinom munje odgovara:
Izazovno! Kako sam gotovo 9 godina radila u uspješnoj internacionalnoj kompaniji, malokad sam razmišljala o onome o čemu danas moram: jesu li plaćeni doprinosi, porezi, predani obrasci do roka, plaćene sve obaveze prema dobavljačima, isporučene sve narudžbe, poslani svi odgovori klijentima, koordinirani svi dnevni i tjedni zadaci. Tada si uvijek znao kako će plaća sjesti obično u isto vrijeme u mjesecu, a sad kalkuliraš – prvo se plate obaveze, osigura ulog za nove projekte i onda se može mirnije raditi.
Sve u svemu, zadovoljni smo našom pozicijom u svijetu nakladništva, imamo velika imena s kojima surađujemo i realne planove za budućnost. Sloboda koju sam dobila ovime vrijedi mi više od sigurnosti u koju sam se bila pouzdala ranije, iako je odgovornost puno veća. Nisam požalila i nadam se da ćemo daljnjim predanim radom nastaviti nizati dobra iskustva i jačati naš brend.
Na kraju, uistinu je čovjek sretniji kad radi posao koji obožava. Takvom poslu trebamo svi težiti. I to ne samo za sebe, već i prilikom biranja suradnika. U Innamorati radimo pod motom ‘zaljubljeni u čitanje’ i s tom mišlju kao vodiljom svaka naša suradnja protekla je u dobrom raspoloženju i uzbudljivom iščekivanju svakog novog naslova i svakog novog projekta!“.
Foto: Dario Venturelli, Robert Anić