SHEGA Digital – zanimljiv grafički i web dizajn
Iako je još uvijek mlada, Lucija Štefičić ima iza sebe već nekoliko karijera. Svoju strast naposljetku je pronašla u web i grafičkom dizajnu, čime se bavi kroz vlastiti obrt SHEGA DIGITAL u svom rodnom Sisku.
Lucijin karijerni put bio je dug i pun prepreka, no na kraju je poduzetništvo pronašlo nju:
Kako sam odrasla u obitelji fizičkih radnika moj prvi karijerni izbor je bio smjer računalni tehničar za strojarstvo. Tu se susrećem s programiranjem strojeva, izradom i ‘dizajniranjem’ raznih oblika alata i finalnih rješenja. Upisujem fakultet Konstrukcijskog strojarstva u Splitu, no nažalost, ni Split, ni godinu dana kasnije Osijek gdje sam studirala matematiku, nisu se pokazali uspješnim studentskim pothvatom.
Ono što sam izvukla iz dvije godine propalog studija jest studentski rad i iskustvo s klijentima i korisnicima. Slijedio rad u dvije korisničke podrške i rad na blagajni vodećeg trgovačkog lanca. Ovi poslovi su mi pružili ogromno iskustvo u izlaganju prodaje, rješavanju teških situacija na razuman i prihvatljiv način te kako se nositi s poslom i biti multitasker kada je potrebno. Kako bih zaokružila sve to, imala sam priliku biti dio projekta ‘AKO – Aktiviraj se i konkuriraj’ za koji mi je dodijeljen certifikat web dizajnerice“.
Nakon završetka tečaja za web dizajnericu pokušala je pronaći posao Junior web dizajnera, no zbog nedostatka adekvatne opreme to joj nije pošlo za rukom:
Jedna od prepreka pri pronalasku posla je bio portfolio koji nije sadržavao radove zbog loše IT opreme koju sam imala u tom trenutku. A željela sam raditi, jako, puno, bilo što, samo da radim posao koji volim.
Nekoliko Twitter prijatelja mi je predložilo da idem u smjeru freelance rada. Uslijedilo je istraživanje rada i mogućnosti koje imam s time. Naime, PDV morate plaćati kako god da okrenete. Tih dana sam vidjela nekolicinu reklama za samozapošljavanje i rekla – to je to. Na taj način mogu kupiti opremu koja mi je potrebna i mogu raditi posao koji volim“.
Sjela je za stol sa sestričnom koja je već koristila mjeru samozapošljavanja i od nje dobila sve smjernice što napraviti i kojim putem ići. Uz to je otkrila ZICER Plavi ured te je odslušala više edukacija iz područja poduzetništva.
Uslijedili su izrada poslovnog plana i apliciranje na potporu za samozapošljavanje. Dok je čekala ocjenu poslovnog plana posvetila se osmišljavanju imena i logotipa:
Prva poslovna odluka je bila da ime u sebi mora sadržavati SHE (kao ona – ženski rod) i da mora biti na engleskom zbog rada na globalnoj razini. Ubacila sam SHE u jedan generator kojem je prva riječ bila SHEGA. Taj tren sam odlučila da je to to, neću tražiti dalje. Šega sama po sebi znači šala, zezancija i iako je poslovni svijet ozbiljan, odrastao želim da barem ime bude zanimljivo.“
Kada je Lucijin poslovni odobren, krenula je avantura zvana poduzetništvo. Potporom je financirala nužnu opremu za rad te troškove mjesečnih doprinosa, poreza, režija za studio, kao i kupnje manjeg uredskog asortimana koji taj cijeli studio stavlja u cjelinu.
Jedna od vrlina bivanja sam svoj šef je što posao nije od 8 do 16 sati, već u vremenu koji si sama odredim. Tako se dogodi da iskrsne obaveza ujutro i svoj posao započnem u podne ili poslijepodne. Ipak, radni dan počinjem pregledom obaveza i administracije koja je dio poduzetništva, od plaćanja doprinosa do pregleda novosti na Facebook grupama za poduzetnike ili opće izrade marketinškog dijela za obrt.
Ovisno o projektu na kojem radim, nekada provedem u studiju više, a nekada malo manje od 8 sati dnevno. Svakom projektu prilazim tako da prvo izvršim istraživanje konkurencije klijenta ili istraživanje teme koju trebam obraditi kako bih vidjela što već postoji, a što mogu napraviti novo. Potom slijedi vrijeme za inspiraciju, prve skice i realizacije istih. Uz sve to pronalazim vrijeme za edukacije kako bih poboljšala svoje vještine, kao što upravo prolazim Google UX tečaj s kojim ću imati više iskustva u samom istraživanju i izradi dizajna za web i aplikacije“.
Pitate se što nam nakon nekoliko mjeseci poslovanja Lucija ima reći o poduzetništvu?
Zanimljivo je i izazovno! Za poduzetništvo nikada niste spremni – nešto će vas iznenaditi, a nešto oduševiti – bitno je kako se nosite s tim izazovima. Svaka edukacija na kojoj primite nove i korisne informacije će zasigurno pomoći, zato ih treba proći što više – a da su primjenjive u struci koja je vaš posao.
Uz sve te stvari bitno je znati kako treba račune plaćati na vrijeme, biti iskren prema klijentima i ne prodavati više nego što možete isporučiti i ostati dobra osoba. Nisu svi ‘dobro’ svake minute u danu, mogući su dani kada vas uhvati napadaj panike jer je broj klijenata ili projekata je manji od očekivanog ili niste sigurni da ste dovoljno dobri za ono što radite, pa sjedite i samo razmišljate. Sve je rješivo, sve će biti dobro i kao poduzetnik trebate samo rasti, ali ostati prizemljeni. Budite uporni, iskreni, radoznali i vjerujte u sebe. Ostanite dobra osoba, dijelite sreću i tugu s drugima i pratite edukacije ZICER Plavog ureda!“.
Foto: Lucija Štefičić privatna arhiva