LULA – kad teorija postane praksa!
Lucija Lacković je mlada ekonomistica iz Velike Mlake koju je upravo diplomski rad odveo na put poduzetništva. Tema „Obrt s paušalnim oporezivanjem kao oblik zapošljavanja poduzetnika početnika u Republici Hrvatskoj“ dovela ju je do našeg ureda gdje je konačno odlučila i sama postati poduzetnicom.
Danas je Lucija vlasnica LULA obrta za promidžbu u sklopu kojeg se bavi digitalnim marketingom (vođenje društvenih mreža, izrada vizuala i pisanje tekstova za objave, oglašavanje, komunikacija s kupcima, copywriting), grafičkim i web dizajnom te pružanjem usluge najma Photobooth uređaja za razne događaje:
Moje zanimanje za poduzetništvo započelo je službeno 2016. godine kada sam se prijavila na projekt ‘Career Booster’ koji se sastoji od predavanja, radionica i mini case studyja. Oduševile su me poduzetničke priče koje sam tamo čula, znate onaj osjećaj kada upijate svaku riječ i zamišljate si kako biste i vi to htjeli jednoga dana. Tamo sam upoznala par kolegica s kojima sam dijelila iste želje i oduševljenje poduzetništvom. Moj tim je pobijedio tada na 3 mini case studyja i dobili smo priliku za suradnju s tim poduzećima.
Nakon sudjelovanja na tom projektu kao da su se ‘vrata poduzetništva’ počela otvarati za mene. Ubrzo sam počela volontirati na konferenciji ‘Inspire Me’ koja se sastoji od cjelodnevnog predavanja uspješnih poduzetnika i znanstvenika te radionica za sudionike.
Uključila sam se i u volontiranje u studentskoj udruzi Ekonomska klinika gdje sam sudjelovala na projektima ‘Poduzetnički Sprint’, ‘Meet Up – Izazovi društvenog poduzetništva’ i ‘Futsal Dinamo’ te sam paralelno bila u timu za marketing. Tada sam već upisala diplomski studij koji nije slučajno bio Ekonomika poduzetništva“.
Dok je uz diplomski studij volontirala i radila na studentskim poslovima, pohađala bi konferencije poput „ICT Supergirls“ na kojima su predavale uspješne poslovne žene, edukacije o alatima za rad u digitalnom marketingu, kao i seminare u ZICER Plavom uredu:
Naime, za temu diplomskog rada htjela sam nešto što će mi kasnije možda i koristiti. Tako sam odlučila pisati o obrtu s paušalnim oporezivanjem, a ZICER Plavi ured organizira barem jednom mjesečno seminar na tu temu. Nakon prvog službenog ‘upoznavanja’ sa ZICER Plavim uredom, bila sam na još dva seminara.
Kako sam volontirala i ponekad studentski radila na projektu vezanom uz pružanje dodatne usluge najma Photobooth uređaja, potaknuta uspješnim poduzetničkim pričama, odlučila sam riskirati i ući u poduzetništvo. Ustvari, skup djelatnosti kojima se danas bavim su sve one koje sam učila radeći studentske poslove i volontirajući tijekom studija!“.
Dodatan vjetar u leđa bila joj je potpora za samozapošljavanje koja joj je omogućila nesmetano razvijanje posla, učenje novih alata i vještina, a da pritom ne mora brinuti hoće li moći platiti doprinose:
Sredstvima iz potpore kupila sam uređaje i programe bez kojih ne bih mogla kvalitetno odrađivati svoj posao. Poslovni plan za dobivanje sredstva predala sam u ožujku, no zbog cijele situacije s COVID-om 19 čekala sam 3 mjeseca na odgovor. Isplatilo se, ipak vrijedi ona izreka ‘strpljen-spašen’!“.
Lucijin radni dan započinje u 8 ujutro i završava oko 18 sati, s time da nekad, ovisno o obavezama, završi ranije ili kasnije. Većinu radnog vremena provodi u svom uredu u obiteljskoj kući, dok ponekad odlazi na sastanke kod klijenata. Sve ovo je samo početak, jer planova je mnogo:
Htjela bih u budućnosti proširiti svoj posao tako da mogu zaposliti i druge ljude. Uz povećanje obujma posla, cilj mi je pomoći podizanju razine informatičke i poduzetničke pismenosti društva. Ne mogu reći da ne maštam i o tome da u budućnosti održim edukaciju u ZICER Plavom uredu!“.
A kakvo je njeno dosadašnje poduzetničko iskustvo? Usprkos pandemiji i svim preprekama, naša Lucija zaključuje:
Biti poduzetnik početnik je vrlo izazovno i dinamično. Svaki dan je nova prilika za učenje, usavršavanje postojećih znanja i vještina. Biti sam svoj šef nekada je plus, ali je nekada i minus jer često znam biti samokritična. Poručila bih svima, a osobito studentima da koriste svoje slobodno vrijeme za ulaganje u dodatne edukacije, razvijanje novih vještina i volontiranje. Nemojte čekati neke ‘bolje’ prilike jer za poduzetništvo nikada neće biti dovoljno ‘pravo’ vrijeme, potrebno je riskirati i krenuti!“.
Foto: Lucija Lacković privatna arhiva