BITE ART – zalogaj prepun umjetnosti
Ana Šerić je u svijetu umjetnosti gotovo cijeli život. Kao snimateljica i montažerka bavi se filmskom umjetnošću, no u posljednjih sedam godina počela se baviti jestivom umjetnošću:
Na prvom artOmatu (sajmu nekonvencionalnih umjetničkih predmeta) koji je bio u Zagrebu, počela sam raditi jestivu umjetnost. Na tom artOmatu sam se zapravo zezala sa pojmom konzumacije umjetnosti, pogotovo suvremene umjetnosti. Radila sam predimenzionirane božićne kolače i predlagala ljudima da na taj način konzumiraju umjetnost.
Ana je počela raditi seriju Edible art u raznim oblicima. Kroz Edible art projekt Ana pokušava približiti umjetnost svima koji propituju što je i za koga je umjetnost te kako i na koji način bi umjetnik trebao egzistirati kao takav u današnjem društvu.
Iz serije edible art projekta proizašao je BITE ART – umjetnički paprenjaci sa reprodukcijom umjetničkih djela u vrlo inovativnom pakiranju. Ambalaža se nakon konzumacije pretvara u okvir za slike koji sadržava po četiri reprodukcije slika jednog od šestero hrvatskih umjetnika: Ane Kolega, Hrvoja Majera, OKO-a, Marka Tadića, ali i naših renomiranih umjetnika Ivana Rabuzina te Vlahe Bukovca. Šerić je pomno birala umjetnike čije se slike nalaze na ovim umjetničkim zalogajima:
Htjela sam da umjetnici budu različiti, što vizualno, što stilski, da pričamo različite priče. Željela sam nekog od starijih autora, a što se tiče mladih, neki od njih žive isključivo od vlastite umjetnosti, što je danas velika stvar.
Ana planira stvoriti i web platformu, na kojoj bi se osim web shopa, moglo pronaći više informacija o autorima kao i aktualna događanja vezana uz cijeli tim koji je sudjelovao u izradi BITE ART-a.
Kako je odlučila ozbiljno krenuti na tržište sa umjetničkim paprenjacima, Ana je prošle godine otvorila firmu, a ove se godine prijavila na natječaj za potporu inovatorima Grada Zagreba i bila jedna od 27 dobitnika potpore:
Mislim da treba podržati takve stvari, ne samo mene, nego sve koji pokušavaju, jer ako smo sami uložili novac u to, bilo bi dobro da nam i Grad ili netko pomogne da realiziramo projekte. Svi su mi rekli da su prve tri godine period kad nemaš neku ludu zaradu, nego pokušavaš držati glavu iznad vode.
Ana smatra kako je vrlo važno educirati se prije kretanja u posao, a vrlo je zadovoljna i radionicama koje je prošla u Plavom uredu u početku BITE ART projekta:
Mislim da je uloga Plavog ureda kod mene bila velika, ja sam završila tu jako puno radionica i sve su mi pomogle. Ima još tri, četiri edukacije koje bi voljela završiti.
Vrlo zadovoljna reakcijama na umjetničke paprenjake, ova kreativna umjetnica ističe kako je interes ljudi za BITE ART velik:
Za sad su reakcije super, a ono što bi meni bilo najdraže je to da se BITE ART profilira kao dobar suvenir i poslovni poklon. Najveće mi je zadovoljstvo kada me nazove netko iz mjesta kojim sam bila oduševljena i pita me može li se moj proizvod prodavati kod njega u shopu.
Ana Šerić poručila je svim inovatorima i onima koji tek kreću u poslovne vode da budu vrlo uporni i da ne očekuju previše:
Moraš biti valjda malo lud i hrabar da kreneš u tako nešto. Drago mi je da sa 80 godina neću žaliti što nisam probala, bitno je da ljudi, kad probaju nešto, nemaju prevelika očekivanja. Ja sam najsretnija što se ljudima sviđa proizvod koji sam uspjela proizvesti. Ako to uspije, super, ali primam sve sa rezervom, ne očekujem previše i onda se stalno ugodno iznenadim.
Fotografije: Privatna arhiva (fotografi: Marija Gašparović i Stela Kovačić)