Kako voditi evidenciju radnog vremena?
Mali poduzetnici često su prisiljeni obavljati i vizionarsku i operativnu stranu posla. Na koje bi stvari pri vođenju svakodnevnog poslovanja trebali obratiti pažnju, pokazala je Danijela Bronzin iz tvrtke Citus polaznicima edukacije Evidencije i obračuni potrebni u svakodnevnom poslovanju.
Iako se na prvi spomen čini jednostavno, evidencija svakodnevnog poslovanja iziskuje određena znanja i napore. Rezalizirane ponude, naplate, isporuke usluga i izdavanje računa samo su neki od stavaka koje trebaju biti evidentirane u svakodnevnom poslovanju. Jedna od stavaka koje se trebaju voditi jest i evidencija radnog vremena zaposlenika.
Evidencija radnog vremena omogućuje praćenje rada u razdoblju od mjesec dana, a pomoću nje možemo precizno vidjeti koliko je zaposlenik proveo na poslu, koliko i kada je dana godišnjeg potrošio, je li imao prekovremene i tako dalje.
Podaci o radnom vremenu mogu se voditi pisano u obliku knjige ili u elektroničkom obliku, od kojih predavačica preporučuje elektronički. Poslodavac ima obvezu voditi evidenciju radnog vremena za svakog radnika pojedinačno i dužan je čuvati podatke o radnom vremenu najmanje 6 godina.
Predavačica je polaznicima na primjerima iz prakse objašnjavala evidencije ponuda i dugovanja, obračune putnih naloga, evidencije loko vožnje te evidencije radnog vremena.
Za sve navedene evidencije dala im je na korištenje i unaprijed pripremljene obrasce kako bi polaznici iste sa što manje muke mogli koristiti u vlastitom poslovanju.
Odlična predavačica sa dobrim znanjem prakse!”
– sažeo je svoje dojmove polaznik Mario Reljan, dok je Marko Skačej izjavio:
Kvalitetna edukacija sa puno praktičnih primjera iz prakse, iznimno korisna za poduzetnike početnike te one koji to tek planiraju postati. Generalno, sva edukacija u Plavom uredu može se sagledati kao stručno usavršavanje pojedinaca, a ne kao seminar nakon kojeg ćete se upitati kako bih ja to uopće mogao koristiti u praksi!”.