4 prednosti i 4 preduvjeta paušalnog obrta
Najčešća pitanja na 15-oj Start-up akademiji ticala su se paušalnog obrta. U kratkom pregledu donosimo vam odgovore na pitanja kako ga osnovati te koje su njegove prednosti i nedostatci?
Četiri su glavna uvjeta da bi se obrt paušalno oporezivao:
- Ukupni primici u prethodnoj godini ne smiju biti viši od 149.500 kn
- Obrt ne smije biti u sustavu PDV-a
- Obrt nema izdvojenih poslovnih jedinica niti proizvodnih pogona
- Obrt ne obavlja samostalnu djelatnost trgovine ili ugostiteljstva
Četiri bitne prednosti paušalnog obrta:
- Manji su porezi
- Manji su doprinosi
- Ne moraju se voditi poslovne knjige
- Jednostavnije je izdavanje računa (fiskalizacija )
Oni koji u budućnosti planiraju registrirati obrtničku djelatnost, u roku od 8 dana od otvaranja obrta trebaju se javiti poreznicima i zatražiti paušalno oporezivanje za svoj novi obrt. Dakle prvi korak je da otvorite obrt u uredima za gospodarstvo, a zatim u poreznom uredu zatražite paušalno oporezivanje.
Moramo naglasiti da bez obzira na brojne prednosti koje nudi paušalni obrt postoji i jedan bitan nedostatak. Naime, porezi, prirezi i doprinosi moraju se platiti bez obzira jeste li ostvarili primitak od planirane djelatnosti. Obveze državi moraju se platiti bez obzira jeste li uspjeli realizirati posao.
Zbog velikog interesa poduzetnika za upravu ovu temu, Plavi ured organizirao je radionicu “Od hobya do vlastitog biznisa preko paušalnog obrta”.
Vodič za paušalno oporezivanje samostalnih djelatnosti obrta, poljoprivrede i šumarstva možete preuzeti ovdje.
Start-up akademija je vrlo korisna za sve koji tek kreću u svijet poduzetništva. Smatram da su predavači kvalitetni i ono najbitnije da su pristupačni i otvoreni za bilo kakve upite.
osvrnula se polaznica Anita Šajfar.