27. Start-up akademija – „Ideja nije poduzeće!“
Ovotjednu Start-up akademiju obilježila je prvenstveno vesela atmosfera i zainteresirani polaznici, kao i zanimljivi predavači. Osim standardne postave predavača Plavog ureda, na 27. Start-up akademiji predavali su i Stjepan Srhoj (SEECEL) i Tomislav Krišto (Štreberaj) koji su na primjeru edukacijske tvrtke Štreberaj objasnili polaznicima metodologiju razvoja kupca. Posjetila nas je i Kristina Lauš koja je predstavila financiranje projekata kroz crowdfunding.
Budući da većina poduzetnika propada upravo zbog nedostatka kupaca, najveći dio njih ističe upravo istraživanje kupaca kao najveći problem. Poduzetnici pritom žele naučiti praktične stvari i rješenja za te probleme.
Predavač Srhoj ističe da poduzetnici često misle da oni „znaju“ što kupcima treba te da će oni sami doći kad saznaju za taj proizvod. No, često se događa da poduzetnici svu energiju ulože u razvoj proizvoda, dok segment kupca ostaje zanemaren. Tada se tek na ulasku na tržište ispostavlja da poduzetnikova vizija i stvarnost mogu biti dvije različite stvari. Kako bi se smanjili potencijalni rizici, potrebno se držati procesa:
- Otkrivanje kupaca
- Validacija kupaca
- Stvaranje kupaca
- Izgradnja poduzeća
Kao jednu od metoda razvoja kupca možemo kreirati platno prijedloga vrijednosti. U njemu se pitamo:
- Kako izgleda tipičan dan mojeg prosječnog kupca?
- Koje poslove i ciljeve on zapravo želi obaviti?
- Koji su njegovi problemi u ostvarivanju tih ciljeva?
- Koje ishode i dobrobiti on želi ostvariti u obavljanju svojih poslova?
- Kako konkretno moj proizvod pospješuje te dobrobiti?
Kristina Lauš polaznicima je prezentirala nadolazeću Crowdfunding Akademiju koja educira polaznike o pripremi i provedbi crowdfunding kampanja. Kroz kolektivno financiranje ili crowdfunding projekt se predstavlja potencijalnim investitorima kroz određene web platforme koji onda odlučuju hoće li podržati taj projekt mikrodonacijama. Prijave za edukaciju traju do 29. svibnja u 23:59, a prijaviti se može na web stranicama Crowdfunding akademije. Više informacija o Crowdfunding Akademiji nalazi se na njenim službenim stranicama.
Start-up akademija mi se jako viđa, dobro je, korisne su informacije, dobra je interakcija, ljudi su stvarno vrlo spremni na suradnju i otvoreni, sviđa mi se da nekako dijeleći ta naša iskustva i sami sebi pomažemo na neki način“,
izjavila je Irena Hećimović, polaznica 27. Start-up akademije. Polaznik Siniša Đurđević ima slična iskustva:
Plavi ured je prva državna institucija u kojoj sam se osjetio toplo kad sam ušao, da ću sa znanjem izaći vani i kao da sve skupa ima smisla“.